pozyczka rolnicza

Czym jest pożyczka rolnicza?

Zakupienie nawozów, specjalistycznych maszyn, albo środków ochrony roślin to tylko niektóre spośród wydatków, z którymi muszą poradzić sobie rolnicy. Skąd osoby zajmujące się gospodarstwem rolnym mogą wziąć środki na poczet swojej działalności? Banki proponują wiele produktów, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego finansowania. Jednym z nich jest pożyczka dla rolnika. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Pożyczka dla rolnika i zwykła pożyczka – różnice

Banki są w stanie zaoferować rolnikowi dwa rodzaje finansowania. Jeden z nich stanowi pożyczka dla rolnika. Można przeznaczyć ją zwykle na dokonywanie inwestycji – zakupienie zwierząt, gruntów, czy też zakup sprzętu. Drugi typ stanowi zwykła pożyczka gotówkowa na cele związane z prowadzoną działalnością. Pod nazwą pożyczki dla rolnika kryją się takie same zasady finansowania, co w wypadku kredytów rolniczych. Tego rodzaju zobowiązania nie różnią się nazbyt od zwykłych wariantów gotówkowych. Tyczy się to także formalności, które związane są bezpośrednio z ich udzielaniem. W ich wypadku, aby móc uzyskać finansowanie, rolnik musi udać się do wybranego banku, albo skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Po złożeniu wniosku przez kredytobiorcę instytucja przystąpi do weryfikacji zdolności kredytowej aplikującego, jak i weryfikacji jego tożsamości. W taki właśnie sposób banki zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami. Zbadanie historii kredytowej i zdolności będzie konieczne do określenia dostępnego zakresu kwot.

W zakresie formalności różnice pomiędzy pożyczką rolniczą, a zwykłą gotówkową pojawiają się chociażby w kwestii dokumentów, jakie trzeba będzie dostarczyć do banku, w zależności od tego jaki wariant finansowania wybierze rolnik. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju wsparcie od banku jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osoby, która prowadzi gospodarstwo rolne. Decydują o tym warunki, które dostosowane są do specyficznego uzyskiwania dochodów, szczególnie jego sezonowości. Każdy, kto potrzebuje środków finansowych na inwestycje winien zdecydować się na pożyczkę rolniczą.

Na co udzielane są pożyczki dla rolników?

Jeżeli prowadzimy gospodarstwo rolne możemy starać się o normalną pożyczkę gotówkowa. Inny rodzaj finansowania stanowią pożyczki rolnicze preferencyjne, inwestycyjne i obrotowe. Jeżeli zobowiązanie zostało przyznane na dowolny cel, nie musimy określać na co dokładnie wydamy pieniądze.

Pożyczka rolnicza obrotowa dla rolników udzielana jest na poczet działalności bieżącej, a szczególnie na zakupienie nawozów mineralnych, organicznych, oleju napędowego do kombajnów i ciągników rolniczych, pasz i wapna nawozowego, sadzeniaków ziemniaka i nasion warzyw, materiału siewnego, artykułów i usług niezbędnych do dokonywania napraw, jak i remontów ciągników rolniczych, kombajnów, środków ochrony roślin, maszyn rolniczych, jak i urządzeń mających związek z produkcją rolną, a także innych środków rzeczowych, niezbędnych w prowadzonym gospodarstwie rolniczym.

Pożyczka rolnicza inwestycyjna umożliwi z kolei realizację inwestycji takich jak chociażby zakupienie nowych albo używanych maszyn rolniczych, zakup nieruchomości, zakupienie materiałów i środków, które niezbędne są do budowy budynków gospodarczych. Uzyskane środki mogą być również przeznaczone na poczet zrefinansowania kredytów zaciągniętych na zakup udziału w firmach prowadzących działalność rolniczą, albo gruntów rolnych. Rolnicy, którzy zamierzają zainwestować w rozwijanie własnego gospodarstwa mają również szansę ubiegać się też o pożyczkę rolniczą inwestycyjną preferencyjną. Środki można wtedy przeznaczyć na te same cele, jak w wypadku zwykłej pożyczki inwestycyjnej, albo też na kompleksowe stworzenie całkiem nowego gospodarstwa, albo przetwórni, jak i na zakup stad zwierząt hodowlanych. Różnica pomiędzy pożyczką rolniczą inwestycyjną, a pożyczką inwestycyjną preferencyjną polega na tym, że ta druga dofinansowywana jest ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *