Brakuje Ci gotówki? Zastanawiasz się nad szybką pożyczką, ale boisz się wysokich opłat oraz odsetek? Ustawa antylichwiarska broni pożyczkobiorców, dzięki wyznaczonym limitom nie musisz się obawiać o ogromne koszta.
Pożyczki za 0 zł i pożyczki 0%
Większość instytucji pozabankowych oferuje darmowe pożyczki. Najczęściej promocja ta dotyczy nowych klientów. Nie musisz się obawiać takiej promocji. Pożyczkobiorca próbuje w ten sposób zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usługi. Pożyczka jest w całości darmowa. Oczywiście, jeżeli ją spłacisz w wyznaczonym terminie. W takim przypadku musisz się liczyć z poniesieniem kosztów, których wcześniej udało Ci się uniknąć. Najprościej znaleźć darmową pożyczkę przez internet. Na dedykowanej stronie instytucji finansowej należy:
- zaznaczyć kwotę pożyczki
- zaznaczyć okres spłaty
- wypełnić wniosek online
- dokonać weryfikacji tożsamości
- oczekiwać na przelew za pośrednictwem konta bankowego
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
Podanie RRSO w ofercie jest obowiązkiem banków, jak i instytucji pozabankowych. Wskaźnik procentowy służy do łatwego porównywania ofert pożyczkowych. Korzystając z porównywarek pożyczkowych, z łatwością wybierzesz najkorzystniejszą ofertę. Przy wyborze pożyczki nie warto patrzeć tylko na oprocentowanie nominalne, czy odsetki od pożyczki, gdyż RRSO uwzględnia:
- oprocentowanie nominalne – wyraża oprocentowanie pożyczki, czyli odsetki,
- prowizja – stała wartość pobierana przez pożyczkodawcę,
- niektóre dodatkowe koszty – np. ubezpieczenie.
Co ważne, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nie uwzględnia wszystkich dodatkowych kosztów związanych z pożyczką. Przykładowo: kosztów windykacji, m.in. opłaty za wysłanie ponaglenia dotyczącego nieterminowej spłaty. Dlatego też warto zweryfikować wszystkie koszta, które mogą znacznie obciążyć nasz budżet, w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania.
Maksymalne odsetki od pożyczki
Ustawa antylichwiarska eliminuje praktyki instytucji finansowych, które były krzywdzące dla klientów. Polskie regulacje wyznaczają limity odsetkowe:
- Odsetki ustawowe: 5% (stopa referencyjna NBP na poziomie 1,5% + 3,5%),
- Maksymalne odsetki ustawowe: dwukrotność odsetek ustawowych, czyli 10%,
- Odsetki ustawowe za opóźnienie: 7% (stopa referencyjna NBP na poziomie 1,5% + 5,5%),
- Maksymalne odsetki ustawowe za opóźnienie: dwukrotność odsetek ustawowych za opóźnienie, czyli 14%
Warto zwrócić uwagę, że koszty dotyczące zadłużeń w spłacie to nie tylko dodatkowe odsetki za opóźnienie. Należy liczyć się z dodatkowymi opłatami dotyczącymi windykowania długu. Możesz ponieść opłatę za wysłany monit, czy nawet telefon kontaktowy w sprawie braku spłaty.
Koszty pozaodsetkowe
Opłaty związane z zaciągnięciem zobowiązania to nie tylko odsetki od pożyczki. Koszty mogą również dotyczyć:
- prowizji,
- opłaty przygotowawczej,
- opłaty za obsługę w przypadku pożyczki domowej (podpisanie umowy następuje w domu u klienta).
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim wyznaczono limity kosztów pozaodsetkowych:
- 25% kwoty kredytu
- 30% kwoty kredytu w ujęciu rocznym