pozyczka umowa o dzielo

Możliwości kredytowania na podstawy umowie o dzieło.

Praca w oparciu o umowę o dzieło jak wiadomo niesie za sobą mniej korzyści dla zatrudnionego, niż w przypadku umów etatowych. Pracodawca nie musi odprowadzać za pracownika poza podatkiem żadnych innych składek, osoba zatrudniona natomiast pozbawiona jest niestety szeregu praw pracowniczych. Jest to umowa cywilnoprawna, nie posiadająca  statusu umowy stałej, a co za tym idzie nie gwarantuje ona stałych przychodów osobom zatrudnionym na jej podstawie.

Pożyczka na umowę o dzieło –  gdzie szukać.

Otrzymanie kredytu przez osoby zatrudnione na umowę o dzieło stanowi trudniejszy do osiągnięcia cel w porównaniu z pracownikami etatowymi. W tym wypadku, większe jest ryzyko dla banków oraz firm pożyczkowych. Nie znaczy to jednak, że każdy złożony wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Aktualnie wiele instytucji, przy wciąż wzrastającej na rynku konkurencji, stara się poszerzać swoje oferty o nowe produkty, wychodząc klientom na przeciw. To właśnie jednym z takich produktów jest pożyczka na umowę o dzieło. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej danej osoby. Można ubiegać się o finansowanie udając się do oddziału bankowego albo też poszukać rozwiązania drogą on – line, nawet nie wychodząc z domu albo też skorzystać z pożyczek instytucji pozabankowych, oferujących kredyty gotówkowe, ratalne, chwilówki, czy kredyty samochodowe(tzw.celowe). Ostatnią formą pożyczki, dostępną dla osób nie mogących potwierdzić swojej stabilności finansowej umową o pracę są tzw. pożyczki prywatne, zwane również social lending. Niosą one ze sobą jednak pewne niebezpieczeństwo ze strony wierzycieli, jako że nie podlegają ustawie o kredycie konsumenckim, a to daje im możliwość szafowania wysokością opłat i terminami spłaty bez ponoszenia konsekwencji.

Pożyczka na umowę o dzieło w bankach – zasady udzielania.

W przeciągu ostatnich lat znacznie wzrosła liczba osób zatrudnionych na umowę o dzieło. Stanowią one obecnie kolejną szeroką grupę ludzi, dla których banki otworzył możliwości kredytowania i zaproponowały produkty możliwe do otrzymania praktycznie od ręki takie jak: karty kredytowe, rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe z dużym debetem, a także kredyty samochodowe, gotówkowe, czy ostatnio nawet hipoteczne. Podstawowe kryteria obliczania zdolności kredytowej danego wnioskującego to:

ciągłość zatrudnienia – praca może być wykonywana u różnych pracodawców przez określony czas, w sposób regularny, oczywiście im dłużej tym lepiej. Minimalny okres wynosi 6 – 12 miesięcy, natomiast bardziej surowe banki mogą wymagać nawet 24 miesięcy. Pożyczka na umowę o dzieło będzie chętniej przyznana, gdy mamy do czynienia z zatrudnieniem u jednego pracodawcy, a stałe dochody, wpływają co miesiąc na rachunek bankowy. Korzystnie jest więc wnioskować w banku, w którym prowadzony jest rachunek bankowy, a regularne wpływy wynagrodzenia świadczą o stabilności finansowej. Oprócz informacji o tym jak długo dana osoba obecna jet na rynku pracy, banki wymagają też zapewnienia ze strony pracodawcy dalszego przedłużenia umowy na tych samych lub nawet lepszych warunkach.

wysokość zarobków – pożyczka na umowę o dzieło w przypadku uzyskiwania wysokich ale nieregularnych dochodów, niejednokrotnie zostanie przyznana szybciej i łatwiej, niż gdy dochody są regularne ale bardzo niskie. Jak wiadomo – im wyższe dochody, przy stałych wpływach tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenia wniosku. Długoterminowa pożyczka na umowę o dzieło stanowi już spore ryzyko dla banku i wymaga zazwyczaj dodatkowych zabezpieczeń lub poręczycieli. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej brane jest 70% lub 80% z kwoty zarabianej przez klienta, nie natomiast cały średni miesięczny dochód. Warto pamiętać o dodatkowych, udokumentowanych, regularnie otrzymywanych przychodach, które mogą zwiększyć zdolność kredytową. Rodzaje i ilość dokumentów jakich dana placówka zażąda do sprawdzenia zdolności kredytowej osoby wnioskującej, zależy od wewnętrznych procedur tam przyjętych i respektowanych. Najczęściej będą to:

– deklaracje PIT lub same umowy

– zaświadczenie od pracodawcy o średnich miesięcznych dochodach za okres 6 albo 12 miesięcy

– wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie

– rachunki potwierdzające średnie miesięczne wynagrodzenie

Pożyczka na umowę o dzieło – pozabankowe firmy pożyczkowe

W przypadku instytucji oferujących pozabankowe źródła finansowania, pożyczka na umowę o dzieło nie powinna stanowić żadnego kłopotu jeżeli chodzi o kryteria jej przyznawania. Do oceny zdolności kredytowej, nie potrzeba dokumentów potwierdzających stałe dochody. Z decyzją odmowną mogą spotkać się osoby wpisane do rejestru dłużników, ponieważ obecnie większość tego typu firm weryfikuje swoich klientów w Biurze Informacji Gospodarczej oraz Kredytowej. Finansowania takiego nie otrzymają z pewnością  osoby zbyt młode oraz nie posiadające obywatelstwa polskiego. Sam proces weryfikacji odbywa się bardzo szybko, finansowanie można otrzymać więc dość sprawnie bez dłuższego oczekiwania na decyzję.

Pożyczka na umowę o dzieło, jak każdy rodzaj kredytowania, stanowi ryzyko na przyszłość. Dlatego też warto dobrze sprawdzić oferty kredytowe i brać pod uwagę swoje możliwości spłaty w przyszłej perspektywie, raczej nie kredytując się na zapas, a w miarę realnie oceniając swoje warunki finansowe.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *