pozyczka na auto

Pożyczka leasingowa – nowy hit na rynku finansowym

Pożyczka leasingowa jest obecna na polskim rynku od kilku lat, ale w kilku branżach prężnie się rozwija. Jej zaletą jest korzystne oprocentowanie i minimum formalności.

Wyróżnia się dwa rodzaje pożyczek leasingowych:

– pod dotacje unijne,
– bez dotacji unijnych.

Pożyczka leasingowa a leasing

Pożyczka jest udzielana przez specjalne firmy leasingowe a procedury są podobne do wniosków o udzielenie leasingu. W ten sposób rozpatrywanie wniosku o pożyczkę leasingową jest zdecydowanie mniej skomplikowany od wnioskowania o kredyt bankowy. Leasingodawcy charakteryzują się także większą elastycznością niż banki. Pożyczkę leasingową można wykorzystać tylko i wyłącznie do finansowania środków trwałych. Do spłaty innych inwestycji konieczne jest zaciągnięcie kredytu bankowego.

W porównaniu z leasingiem, czas spłaty pożyczki leasingowej jest bardziej zróżnicowany i elastyczny. Podczas gdy okres spłaty leasingu sztywno określają przepisy prawa, gdzie minimalny czas trwania umowy to 40% normatywnego okresu amortyzacji, pożyczka leasingowa nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Leasingodawcy udzielają ich na okres od 6 miesięcy aż do 6-7 lat.

Dla kogo pożyczka?

Taki rodzaj finansowania może otrzymać każde przedsiębiorstwo. W niektórych sytuacjach może się to okazać bardzo korzystne, natomiast warto też czasami rozważyć wnioskowanie o tradycyjny leasing operacyjny.

O pożyczkę leasingową powinni się starać:

– przedsiębiorstwa wnioskujące o dotacje z Unii Europejskiej,

– rolnicy, także nieprowadzący działalności gospodarczej,

– firmy niepłacące podatku VAT,

– przedsiębiorstwa ubiegające się o finansowanie środków trwałych objętych 8-procentową stawką VAT.

W powyższych przypadkach równie dobrym rozwiązaniem co pożyczka leasingowa będzie kredyt bankowy. Oferty kształtują się bardzo podobnie, więc warto szczegółowo przeanalizować każdą z nich. Może zdarzyć się tak, że przedsiębiorstwa, którego wniosek o kredyt odrzucił bank, znajdzie dofinansowanie w firmie leasingowej, gdzie wniosek zostanie łagodniej oceniony i przyjęty.

Zabezpieczenie pożyczki

Jako zabezpieczenie pożyczki leasingowej mogą posłużyć:

– zastaw rejestrowym na finansowanym środku trwałym,

– cesja z ubezpieczenia na rzecz leasingodawcy,

– weksel z deklaracją wekslową,

– cesja z dotacji (tylko przy pożyczka z dotacją unijną).

Wady

Niewątpliwie warto starać się o dofinansowanie ze względu na krótszy czas oczekiwania, minimum formalności oraz dłuższy okres spłaty. Jednak niestety na wnioskodawcę czekają takie zagrożenia jak:

– pożyczka, w przeciwieństwie do leasingu, powoduje obniżenie zdolności kredytowej,

– pożyczki wybranych firm leasingowych widnieją w BIKu,

– leasingodawca może wymóc większy wkład własny niż przy leasingu, potrzebny do zrekompensowania ryzyka ponoszonego przez firmę leasingową. W przypadku leasingu środek trwały jest własnością leasingodawcy, natomiast po udzieleniu pożyczki leasingowej środek trwały należy do leasingobiorcy,

– wymóg dodatkowego zabezpieczenia w przypadku finansowania zakupu z obszaru Unii Europejskiej,

– niewielkie szanse otrzymania dofinansowania nietypowy sprzęt oraz prototypy.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *