poreczenie pozyczki

Pożyczka z poręczycielem – na czym polega i czy jest możliwa online?

Zdarzają się takie sytuacje kiedy konieczny jest dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Najczęściej dotyczy to różnych sytuacji losowych. Najczęściej w takiej sytuacji osoby potrzebujące dodatkowej gotówki udają się do banku w celu zaciągnięcia pożyczki. Niestety nie każdemu taka pożyczka może być udzielona. Powodem jest najczęściej niska zdolność kredytowa. Rozwiązaniem tej sytuacji może być poręczyciel.

Co to jest poręczenie pożyczki?

W przypadku kiedy nie można uzyskać pożyczki z powodu braku wystarczającej zdolności kredytowej rozwiązaniem może być poręczyciel. Potocznie taką osobę nazywa się żyrantem. Osoba, która decyduje się na poręczenie pożyczki musi wiedzieć, że bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Żyrant będzie bowiem zobowiązany do spłaty zaciągniętej pożyczki w przypadku kiedy pożyczkobiorca przestanie ją spłacać. Poręczenie jest zabezpieczeniem dla wierzyciela. Jest jednak skutecznym sposobem na zwiększenie szansy na uzyskanie pożyczki. Najważniejszym zadaniem i obowiązkiem poręczyciela jest spłata pożyczki w przypadku kiedy pożyczkobiorca sam jej nie spłaca. Istotne w tym przypadku jest to, że firma udzielająca pożyczki na obowiązek natychmiastowego poinformowania poręczyciela o powstałej zaległości.

Kto może zostać poręczycielem?

Aby móc zostać poręczycielem należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim należy być osobą pełnoletnią oraz posiadać zdolność kredytową. Poręczyciel nie można posiadać także własnych zaległych zobowiązań finansowych. Ważne jest także, aby poręczyciel uzyskiwał stałe dochody. Nie ma jednak wymogu, aby była to osoba pracująca na umowę o pracę. Może prowadzić własną działalność gospodarczą, być zatrudnionym na umowę zlecenie lub być emerytem. Bycie poręczycielem nie zamyka drogi takiej osoby do zaciągnięcie dla siebie pożyczki lub kredytu. Musi być jednak świadomy, iż jego zdolność kredytowa w związku z poręczeniem będzie mniejsza.

Rezygnacja z poręczenia

Choć teoretycznie poręczyciel może się wycofać ze swojej decyzji to wiedzieć trzeba, że z punku prawnego jest to bardzo trudne. Dlatego decyzja o poręczeniu zawsze musi być bardzo dokładnie przemyślana, a sama umowa dokładnie przeczytana. Istnieje czasem możliwość, że firma udzielająca pożyczki może zwolnić żyranta z poręczenia. Taka sytuacja jest możliwa w momencie kiedy pożyczkobiorca spłaca zobowiązanie terminowo i jest wstanie zaproponować inne zabezpieczenie.

Pożyczka z poręczeniem online

Banki oraz instytucje pozabankowe coraz bardziej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Wprowadzają one rozwiązania ułatwiające zaciągnięcie pożyczki. Dziś przesłanie wniosku o pożyczkę online jest już niemal standardem. Tak samo jest w przypadku pożyczki z poręczeniem. Także pożyczka z poręczycielem online jest coraz częściej oferowana przez instytucje udzielające kredytów i pożyczek. W takim przypadku wszystkie wymagane dokumenty dotyczące poręczyciela także można przesłać online poprzez system banku lub stronę internetową innej instytucji udzielającej pożyczek.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *