unijne pozyczki

Wszystko, co warto wiedzieć o dotacjach i pożyczkach unijnych – czy mam szansę?

Rozwój firmy w dużym stopniu uzależniony jest od środków finansowych, jakimi przedsiębiorca dysponuje. Niestety najczęściej na początku swojej działalności gospodarczej, rzadko kto ma wystarczająco środków do tego, by móc spokojnie inwestować duże kwoty pieniędzy w nowe maszyny, modernizację usług bądź sukcesywne powiększanie zakresu działalności. Jedną z opcji jaką warto brać obecnie pod uwagę są pożyczki unijne przeznaczane na rozwój działalności gospodarczych. Kto i kiedy może się o nie ubiegać, a przede wszystkim, w jakiej wysokości?

Pożyczki unijne szansą na rozwój

Środki unijne w dużej części stanowią fundusz przeznaczany dla nowych przedsiębiorstw, pomagając im się rozwinąć a przede wszystkim poszerzyć działalność. I choć na początku formalności związane ze składaniem wniosku do Regionalnego Funduszu Pożyczkowego mogą wydawać się skomplikowane, po przejściu tego procesu przedsiębiorca jest tak naprawdę już na ostatniej prostej. Polska bierze udział w programach finansowanych przez Unię Europejską, które w ostatnich latach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i popularnością, np. Horyzont 2020, Kreatywna Europa, czy Cosme. Aktualne programy w ramach których można ubiegać się o pożyczkę unijną czy dofinansowanie znajdują się na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich.

Jak starać się o pożyczkę unijną?

Pierwszą czynnością jaką przedsiębiorca zainteresowany wsparciem finansowym ze strony Unii powinien robić, to stale obserwować projekty unijne na stronie Funduszy Europejskich. To pozwoli mu być na bieżąco z wszelkimi projektami z których ewentualnie może skorzystać. Ponad 200 projektów ogłaszanych na tej stronie pozwoli dopasować pożyczkę stricte do swojej działalności, a także zwiększy szansę na jej otrzymanie. Kiedy pojawi się projekt dotacji unijnych pasujących do danej działalności, należy skontaktować się z pracownikami punktu informacyjnego Funduszy Europejskich, a oni wskażą i poprowadzą zainteresowanych co do wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem się do projektu.

Kto ma największe szanse na taką dotację?

Pożyczki unijne budzą ogromne zainteresowanie, a co za tym idzie, wielu przedsiębiorców składa wnioski o ich przyznanie. Daje to ogromne możliwości rozwoju zarówno firmy, jak i samych pracowników w zakresie kompetencji czy wiedzy potrzebnej do efektywnej pracy. Jako że rozpiętość pożyczek zakrawa na różne dziedziny, wielu przedsiębiorców może z nich skorzystać. Kto ma największe szanse?

  • Nowi, początkujący przedsiębiorcy,
  • Osoby niepełnosprawne,
  • Bezrobotni
  • Firmy starające się o szkolenia dla swoich pracowników

Należy zauważyć, że pożyczki unijne są udzielane na o wiele korzystniejszych warunkach niż te standardowe, jakich oferty przedstawiane są w bankach w Polsce. Trzeba jednak wykazać i udowodnić swoją zdolność kredytową, oraz załączyć pełną dokumentację i biznesplan na dany cel, a to znacznie zwiększy szansę na załapanie się do puli osób które otrzymają finansowe wsparcie. Zdarza się jednak, że z powodu słabej historii kredytowej bądź zwyczajnie, niespełniania warunków kredytowych ustalanych przez Fundusz Europejski, przedsiębiorca nie jest w stanie otrzymać pozytywnie rozpatrzonego wniosku. Wówczas warto spróbować znaleźć kredyt dla firm o dobrych warunkach, jako że są one często bardzo atrakcyjne i łatwiej je dostać, niż pożyczki unijne.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *