Wśród produktów bankowych obecnie nam proponowanych znajdziemy sporo różnych opcji, na które ewentualnie warto zwrócić uwagę. Poza produktami służącymi uzyskaniu dodatkowego finansowania znajdziemy również takie, które mają służyć możliwości pomnożenia już posiadanych środków. Dlatego obecnie konta oszczędnościowe pojawiają się w ofercie każdego banku. Pojawia się pytanie jak wybrać to najlepsze konto oszczędnościowe, które faktycznie pozwoli pomnożyć oszczędności. W poniższym wpisie pojawią się podpowiedzi, które będą mogły ułatwić wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego.
Konta oszczędnościowe – postaraj się o ich sprawdzenie
Chcąc założyć konto oszczędnościowe warto dokładnie zapoznać sie z rynkową ofertą. Nawet stosunkowo nieduże kwoty, ale regularnie odkładane na konto oszczędnościowe mogą pozwolić na uzyskanie sporych oszczędności a jednocześnie będzie się to działo minimalnym wysiłkiem. Przy wyborze konta oszczędnościowego oczywiście taką pierwszą istotną kwestią będzie oprocentowanie. To od tej stawki będzie uzależnione ile uda się zarobić na środkach, które zostaną wpłacone do banku. Jednak nie liczy się wyłącznie oprocentowanie, dlatego warto również na inne kwestie przy podejmowaniu decyzji zwrócić uwagę.
Powiązanie konta osobistego z kontem oszczędnościowym
Bardzo wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest połączenie konta osobistego z kontem oszczędnościowym. Mogłoby się wydawać, że nie mają one ze sobą nic wspólnego, lecz to błędne przekonanie. Konta oszczędnościowe, które mają najlepsze oprocentowanie bardzo często są właśnie powiązane z kontami osobistymi. takie oferty będą dostępne w większości dużych banków.
Jak wygląda kwestia oprocentowania na koncie oszczędnościowym?
Oczywiście podstawową kwestią odpowiadającą za zarobki na koncie oszczędnościowym będzie jego oprocentowanie. Warto tą kwestię dokładnie w ofercie sprawdzić, ponieważ w materiałach reklamowych bardzo często podawane jest oprocentowanie promocyjne, które może obowiązywać tylko przez pewien okres czasu od założenia konta i bardzo często wyłącznie do pewnej kwoty. Dlatego trzeba w umowie rachunku sprawdzić jakie będzie docelowe oprocentowanie konta i tym samym będzie można oceniać opłacalność jego zakładania.
Jak wygląda kapitalizacja odsetek?
Kolejna istotna kwestia to kapitalizacja odsetek, a więc dopisywanie ich do kapitału. W przypadku lokaty odsetki dopisywane są na koniec umowy. W przypadku kont oszczędnościowych dzieje się to częściej, raz na miesiąc albo raz na kwartał i to różni je od lokat. Najlepszą opcją będzie kapitalizacja miesięczna, która będzie co miesiąc powiększała kwotę kapitału i tym samym w kolejnym miesiącu odsetki będą już naliczane od wyższej kwoty.
Sprawdź opłaty za konto
Wybierając dla siebie konto oszczędnościowe na pewno warto będzie zwrócić uwagę na ewentualne opłaty. Trzeba sprawdzić czy za utrzymywanie konta należy płacić, warto skontrolować jak wygląda kwestia przelewów dokonywanych z konta oszczędnościowego, banki bowiem często za przelewy z tych kont ustalają wysoką opłatę, aby ograniczyć wypływ z nich środków.