Czy pożyczki pozabankowe są gorsze od zwykłych kredytów?

Dawniej pożyczki pozabankowe miały złe opinie i kojarzyły się z podejrzanymi firmami chwilówkowymi. Po zmianie prawa wiele się na tym rynku zmieniło. Niektóre oferty są nawet korzystniejsze, niż w zwykłym banku.

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale tak faktycznie jest. Wiele firm wprowadziło promocje na pierwszą pożyczkę pozabankową dla nowych klientów. Oprocentowanie wynosi w ich przypadku 0 procent, co oznacza, że można oddać dokładnie tyle, ile się pożyczyło. Korzystając z tego typu ofert z głową można zyskać oprocentowanie lepsze niż w banku, gdzie takie oferty są praktycznie niespotykane. Oczywiście osoba, która planuje wzięcie takiej pożyczki, musi być pewna, że będzie mogła ją spłacić w terminie. W przeciwnym razie możliwe są dodatkowe opłaty, które pożyczkodawca naliczy zgodnie z prawem. Dlatego to wyjście dla zdyscyplinowanych osób, które wiedzą, że będą w stanie w terminie oddać dług.

Coraz więcej firm ma też wyjście dla tych, którzy biorąc pożyczkę pozabankową na 30 czy 50 dni już wiedzą, że mogą mieć problemy ze spłatą. Chodzi o pożyczkę na raty, czyli rozłożoną na podobnej zasadzie, jak kredyt w banku. Taka pożyczka pozabankowa też ma często oprocentowanie konkurencyjne z bankowym – zależnie od firmy może być to nawet 10 czy kilkanaście procent. To duża rewolucja, bo wcześniej tego typu instrumenty finansowe nie były rozkładane na raty na tak przejrzystych warunkach. Zgodnie z wprowadzonym niedawno prawem o pożyczkach pozabankowych informacje o oprocentowaniu czy łącznej kwocie pożyczki muszą być jasno wyszczególnione w ofercie. I tak rzeczywiście jest, o czym można się przekonać choćby sprawdzając rankingi pożyczek pozabankowych on-line. Przy każdej ofercie rzeczywiście znajduje się czytelna informacja o oprocentowania rocznym i innych ważnych szczegółach. To sprawia, że dziś o wiele łatwiej podjąć świadomą decyzję o wzięciu pożyczki i istnieje mniejsze ryzyko popadnięcia przy tym w kłopoty finansowe. Dawniej zdarzało się, że klienci brali takie pożyczki nie do końca rozumiejąc system prowizji i opłat. Teraz nie można już zasłaniać się niewiedzą, bo każda taka informacja jest jasno wyszczególniona w warunkach pożyczki.

Pożyczki pozabankowe są szczególnie popularne przed Świętami i wakacjami. O ile w banku proces ubiegania się o kredyt często jest długi, tu wystarczy nawet samo okazanie dowodu, by dostać potrzebne środki. To też możliwość wzięcia niewielkiej kwoty nawet od kilkuset złotych, co przydaje się przy nieplanowanych awariach czy innych problemach.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *