emerytura dla mam

Emerytura Mama 4 plus – warunki i zasady

Jednym z najnowszych projektów rządowych z kategorii prorodzinnych jest projekt emerytura Mama 4 plus. Jest on skierowany do rodziców w rodzinach wielodzietnych i roboczo został nazwany emeryturą matczyną. Szacuje się, że nawet 80 tysięcy osób ma szansę na otrzymanie świadczenia z tego tytułu. Na czym ma polegać emerytura dla matek i kto może ją otrzymać?

Mama 4 plus – nie tylko dla matek

Mimo, że świadczenie nazwane jest emerytura Mama 4 plus mogą je otrzymać również ojcowie, w szczególnych sytuacjach opisanych w regulaminie otrzymywania świadczeń. Wniosek o przyznanie świadczenia można składać od 1 marca 2019 roku. Pozostaje jednak kwestia, kto może je otrzymać.

Przede wszystkim jest to program skierowany do rodzin wielodzietnych, dlatego jednym z warunków do spełniania jest wychowywanie konkretnej liczby potomstwa. Jak nazwa wskazuje musi to być co najmniej czworo dzieci. Pierwszą osobą, która może się o nie ubiegać jest matka. Aczkolwiek jeśli matka dzieci nie żyje albo je porzuciła, beneficjentem świadczenia może być ojciec.

Zasady przystąpienia do świadczenia

Emerytura mama 4 plus kierowany jest co do zasady dla obywateli Polski, którzy w Polsce zamieszkują na stałe. Ważne jest też, aby takie osoby po ukończeniu 16 roku życia muszą mieć co najmniej 10 lat tzw. ośrodka interesów życiowych w Polsce. Mówiąc w bardzo dużym skrócie choćby płaciły podatki w Polsce przez 10 lat.

Kryteria wiekowe uprawniające do tej emerytury są zgodne z zasadami przyznawania tradycyjnej emerytury. Trzeba osiągnąć wiek emerytalny, czyli ukończyć 60 lat w przypadku kobiet, a 65 lat w wypadku mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że to świadczenie skierowane jest do osób, które poświęciły się wychowywaniu dzieci, a zatem zrezygnowały z pracy zarobkowej, która prowadziła by do otrzymania standardowej emerytury albo też wyliczona im emerytura była by niższa od najniższej emerytury obecnie (na rok 2019 jest to 1029,80 zł brutto).

Wysokość emerytury i waloryzacja

Wspomnieliśmy już, że ubiegać się mogą o ten rodzaj emerytury osoby, które otrzymały by emeryturę niższą niż minimalna krajowa emerytura, aktualnie o wysokości 1029,80 zł brutto lub też nie wypracowała jej w ogóle, ponieważ zajmowała się dziećmi, ani nie ma prawa do renty. Kwota ta jest też kwotą wysokości wypłaconego świadczenia.

Jednakże uwaga! Jeżeli ktoś już posiada emeryturę, nie otrzyma 1029,80 złotych miesięcznie dodatkowo, a jedynie kwotę dopełniającą świadczenia mama 4 plus, do wysokości minimalnej emerytury. Przykładowo pani Agata, która osiągnęła wiek emerytalny, ale jej emerytura z ZUS ma opiewać na 800 złotych brutto, po złożeniu i zaakceptowaniu wniosku o emeryturę mama 4 plus, otrzyma dodatkowe 229,80 złotych z tytułu tego świadczenia. Razem miesięcznie będzie miała świadczenie w wysokości najniższej emerytury.

To świadczenie również ma być waloryzowane na tych samych zasadach co emerytury i renty. Jednakże w związku z terminem wejścia w życie przepisów o nim stanowiących, w tym roku nie ma co liczyć na waloryzację. Dopiero od marca 2020 roku będzie można ją otrzymać w ustalonej od górnie kwocie.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *