ochrona danych w internecie

Jak chronić swoje dane w dobie internetu ?

Pamiętasz, kiedy jedyną rzeczą, o którą musieliśmy się martwić pod względem bezpieczeństwa, było zamykanie drzwi przed wyjściem z domu? Cóż, czasy się zmieniły i chociaż technologia dała nam wiele wspaniałych rzeczy – tak wiele, że trudno sobie nawet wyobrazić świat bez smartfonów i łączność 24/7 – to także platforma dla hakerów do uwolnienia cyberataków na informacje osobiste. Skradzione hasła i dane kart kredytowych, prywatne wiadomości i wycieki wiadomości e-mail oraz kradzież tożsamości stają się niestety coraz powszechniejsze w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Odkąd całkowite odłączenie się od sieci i życie poza siecią internetową jest praktycznie niemożliwe w dzisiejszych czasach, warto pamiętać o kilku pomocnych wskazówkach, aby Twoje dane osobowe były bezpieczne.

Metody ochrony

Zainstaluj dobre oprogramowanie antywirusowe zdolne do skanowania również ruchu HTTPS, aby chronić Cię przed atakami phishingowymi. Antywirus skanujący zaszyfrowaną komunikację internetową przeanalizuje zawartość odwiedzanych stron internetowych i spróbuje dopasować je do podpisów wzorców zachowań potencjalnie złośliwych stron internetowych. To ochroni Cię przed pobieraniem plików z nieznanych źródeł. Nowoczesne oprogramowanie antywirusowe jest również w stanie bronić Cię przed niektórymi rodzajami ataków ransomware, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie tego oprogramowania na bieżąco i używanie renomowanego dostawcy.

Używaj zdrowego rozsądku podczas przeglądania Internetu lub podłączania czegoś do komputera, ponieważ antywirus i inne oprogramowanie obronne to tylko dodatkowa warstwa ochrony. Obejmuje to bycie ostrożnym podczas śledzenia linków w nieoczekiwanych wiadomościach e-mail, nie pobieranie pirackiego oprogramowania czy dostęp tylko do tych witryn handlu elektronicznego, które obsługują HTTPS.  W miarę możliwości korzystaj z uwierzytelniania dwuczynnikowego, więc jeśli twoje hasło w jakiś sposób wycieknie to nadal masz drugą warstwę ochrony.

Szyfrowanie dysku twardego również jest bardzo pomocne, gdy twój laptop zostanie skradziony, złodzieje nie mogą uzyskać dostępu do danych w środku. Wszystkie nowoczesne systemy operacyjne i obsługa sprzętu mają domyślne i bezpieczne mechanizmy szyfrowania, które nie spowalniają działania komputera. Możesz więc używać go w dowolnym miejscu, w tym na urządzeniach mobilnych. Utwórz kopię zapasową danych i przetestuj kopie zapasowe. Pozwoli to zaoszczędzić wiele stresu i niepokoju, gdy zostaniesz uderzony możliwym atakiem ransomware, co spowoduje, że wszystkie Twoje dane zostaną natychmiast zaszyfrowane, a dysk twardy wyłączy się.

Nie łącz się z niezaufanymi sieciami, ponieważ mogą one przeprowadzać ataki pośredników przeciwko Tobie, przechwytując poufne dane przesyłane online. Powinieneś być również ostrożny i nie pozostawiać swojego komputera w obecności obcych osób.

Jeżeli chcesz skorzystać z oferty pożyczek internetowych, sprawdź najpierw opinie i informacje na temat pożyczkodawców. Pomocne w wyborze mogą okazać się rankingi pożyczek. Zachęcamy do skorzystania z naszego rankingu, który zawiera jedynie bezpieczne i sprawdzone pozabankowe instytucje finansowe.

Powinieneś nieustannie edukować siebie i ludzi wokół odnośnie bezpieczeństwa w sieci. Informacje można zdobywać czytając blogi poświęcone tej tematyce lub czasopisma informacyjne. Każda uzyskana informacja jest lepsza niż brak jakichkolwiek informacji.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *