Wojna handlowa to sposób na ochronę rynku wewnętrznego. To próba zdobycia, poprzez cła, zakazy importu lub eksportu, przewagi nad państwem lub państwami.
Historia wojen handlowych.
Wojny handlowe są znane od Średniowiecza i były stosowane z powodzeniem przez wiele państw.
Wojna handlowa Anglii z Hanzą trwała przez stulecia. Stowarzyszenie miast północnych Hanza, które w swoim największym rozkwicie zrzeszało 160 miast, zdominowało handel wełną. Anglia próbowała walczyć z tą dominacją raz z lepszym raz z gorszym skutkiem przez setki lat.
Słynna była trwająca 200 lat wojna handlowa Francji, która rozpoczęła się wprowadzeniem przez Francję w roku 1672 ceł protekcyjnych, mających ochraniać rodzimy przemysł tekstylny. Cła najmocniej uderzyły w Holandię, będącą wówczas potęgą handlową. Holandia wprowadziła, w odpowiedzi na cła francuskie, cła na towary z Francji. Cła wprowadzone przez Francję uderzyły również mocno w handel z Anglią. Rozpoczęta wówczas wojna handlowa trwała aż 200 lat i zakończyła się w roku 1860 obniżeniem przez Francję ceł na towary angielskie.
Polska prowadziła wojny handlowe w XVI wieku z Krzyżakami, ale również z miastami takimi jak Wrocław czy Gdańsk.
Wojny handlowe w XX wieku.
Wiek XX to czas rozlicznych wojen celnych. Polska wojna celna z Niemcami, która rozpoczęła się w roku 1925 zaprzestaniem przez Niemcy zakupu towarów z Polski, szczególnie węgla, oraz podniesieniem ceł na towary importowane z naszego kraju, doprowadziła do spowolnienia gospodarczego, spadku produkcji, a w konsekwencji do licznych strajków na terenie Polski. Wojna ta zakończyła się w roku 1931.
Zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych w II Wojnę Światową rozpoczęło się od wojny handlowej z Japonią. W roku 1940 USA wprowadziło embargo na dostawy wysokooktanowej benzyny lotniczej do Japonii. Embargo to spowodowane było agresywną polityką tego kraju. Amerykanie zagrozili również zakazem dostaw wszelkich towarów. W odpowiedzi rząd Japonii zaatakował Stany Zjednoczone, niszcząc amerykańską bazę lotniczą w Pearl Harbour.
Druga połowa XX wieku obfitowała w różnego rodzaju naciski handlowe.
W 1973 roku Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) wstrzymała dostawy ropy do krajów wspierających Izrael. Doprowadziło to ogromnych perturbacji gospodarczych w USA i w Europie.
W roku 1981 Stany Zjednoczone nałożyły sankcje gospodarcze na PRL w reakcji na ogłoszenie w Polsce stanu wojennego. Sankcje te, zniesione w roku 1987, miały duży wpływ na rozpad bloku państw socjalistycznych i samego Związku Radzieckiego.
Współczesne wojny handlowe.
Współcześnie naciski handlowe są stosowane w polityce równie często, jak dawniej.
Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję po zajęciu przez nią Krymu przez USA i kraje europejskie to jeden z przykładów trwającej wojny handlowej.
Rozpoczęta przez Donalda Trumpa wojna celna z Chinami może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, ale również dla całej gospodarki światowej. Amerykański prezydent zdaje się nie zauważać, że podniesienie ceł na tanie towary z Chin spowoduje wzrost cen w jego kraju, co uderzy głównie w najbiedniejsze warstwy społeczeństwa USA.
Naciski handlowe to silna broń w rękach polityków. Należałoby używać ich z umiarem, aby nie doprowadzić do globalnego kryzysu gospodarczego z niemożliwymi do przewidzenia skutkami.