kredyt firmowy

Kredyt dla firm – czym kierować się przy jego wyborze?

Każda firma jeśli chce się rozwijać musi inwestować. Do tego celu potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Przedsiębiorstwa mają różne możliwości pozyskania funduszy na rozwój firmy i inwestycje. Największą popularnością cieszy się jednak kredyt dla firm. Takie rozwiązanie oferuje niemal każdy bank. Wybór jest zatem szeroki. Ważne zatem, aby wiedzieć czym kierować się wybierając ofertę kredytu dla przedsiębiorstw.

Rodzaje kredytów dla firm

Jak wspomniano, niemal każdy bank oferuje kredyt dla przedsiębiorstw. Co ważne, na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów firmowych. Jednym z popularniejszych jest kredyt gotówkowy. Jego popularność wśród przedsiębiorców wynika przede wszystkim stąd, iż jest najprostszy i najszybszy w uzyskaniu. Dodatkowo przedsiębiorca nie musi wskazywać celu, na który przeznaczy otrzymane środki. To dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują jednorazowego zastrzyku dodatkowej gotówki. Kredyt spłaca się w określonym czasie w miesięcznych ratach. Oferty kredytów gotówkowych dla firm różnią się od siebie. Innym rodzaje kredytu dla firm jest kredyt inwestycyjny. Przeznaczany jest na cele rozwojowe firmy. Mowa tu choćby o budowie nowej fabryki czy modernizacji siedziby firmy. Pamiętać jednak trzeba, że część banków może w przypadku kredytu inwestycyjnego oczekiwać wkładu własnego. Mówiąc o kredytach dla firm wspomnieć trzeba także o kredycie obrotowym. To kredyt, z którego środki przeznaczane są na bieżącą działalność firmy. Przedsiębiorca otrzymuje linię kredytową na swoim rachunku bankowym.

Koszty kredytu

Niezależnie od tego jaki rodzaj kredytu przedsiębiorca wybierze, przy podejmowaniu decyzji musi zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich są koszty kredytu. Szczególną uwagę zwrócić należy na oprocentowanie kredytu. Im jest ono niższe tym oczywiście lepiej. Kredyt będzie wówczas tańszy. Dodatkowo istotne są opłaty jednorazowe. Przykładem może być prowizja za udzielenie kredytu. Ponad to sprawdzić trzeba, że wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z dodatkową opłatą. Każdej firmie może przydarzyć się trudniejszy moment. Dlatego warto zaciągnąć taki kredyt dla firm, który przewiduje karencję w jego spłacie.

Zabezpieczenie kredytu

Inny ważnym czynnikiem przy wyborze kredytu jest jego zabezpieczenie. Jedne banki udzielając kredytu wymagają jego zabezpieczenia, inne nie. Kredyty, przy których nie jest wymagane zabezpieczenie najczęściej dotyczą mniejszych kwot, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy wyższych kwotach najczęściej zabezpieczenie jest wymagane. Trzeba jednak wiedzieć, że wybierając opcję z zabezpieczeniem liczyć można na większą kwotę kredytu, a także dłuższy okres spłaty. Zabezpieczenie kredytu może być różne. Może być to zabezpieczenie majątkowe, czyli np. pełnomocnictwo do rachunku bankowego. Zabezpieczenie może być także osobiste. Polega na cesji wierzytelności bądź poręczeniu wekslowym. Banki preferują różne formy zabezpieczeń kredytów firmowych.

Post Author: Pożyczalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *