Są w ofercie każdego większego i mniejszego banku, stanowiąc ważne źródło inwestycji i dochodów wielu z nich. Jako dwustronne zobowiązanie finansowe łączą zarówno bank, jak i klienta często wieloletnią umową. Kredyty gotówkowe, bo o nich mowa, to obecnie najpowszechniejszy dostępny na rynku produkt finansowy. Szacuje się, że korzysta z niego kilka milionów Polaków i to mimo faktu, że jego uzyskanie wcale nie jest łatwe, chociaż zdecydowanie prostsze niż otrzymanie kredytu hipotecznego lub samochodowego.
Co charakteryzuje kredyty gotówkowe?
O kredytach bankowych panuje powszechne przekonanie, że chociaż są tańsze od pożyczek, to jednak o wiele trudniej je dostać. Faktycznie ma to spore uzasadnienie zwłaszcza w przypadku grupy kredytów z określonym celem – na zakup mieszkania, na budowę domu, na remont, na zakup samochodu. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli pod lupę weźmie się kredyty gotówkowe. To specyficzny rodzaj zobowiązania finansowego, w którym bank zgadza się wypłacić pieniądze klientowi, a klient obiecuje w umowie ich spłatę wraz z odsetkami i dodatkowymi kosztami, ale które nie ma określonego celu przeznaczenia. W praktyce więc to typowy kredyt konsumencki, który można przeznaczyć na jakikolwiek cel, wydać w sklepie, wpłacić na konto lub schować w przysłowiowej skarpecie. Najczęściej nie wymaga też zabezpieczenia materialnego, chociaż wszystko może zależeć od jego wysokości oraz nieśmiertelnie pojawiającej się zawsze zdolności kredytowej klienta.
Skąd się wziął fenomen kredytów gotówkowych?
Jednak to nie kwestia dowolności w wyborze celu, na jaki wyda się pieniądze, sprawiła, że kredyty tego typu stały się tak popularne wśród klientów banku. Eksperci są niemalże zgodni, że stanowią one spore zagrożenie dla pozabankowych pożyczek, ale jedynie dla wybranej grupy osób, które mają to szczęście, że posiadają… umowę o pracę. To bowiem jeden z absolutnie podstawowych warunków, jakie trzeba spełnić, aby wnioskować o kredyt gotówkowy w banku. Pechowcy, którzy zarabiają nawet więcej od tych z umową, muszą skorzystać z ofert firm pozabankowych. Fenomen kredytów wynika jednak z czegoś innego, nawet jeśli może brzmieć to niewiarygodnie w obliczu tego, co serwują nam banki: ograniczonych formalności. Uzyskanie kredytu gotówkowego wiąże się z o wiele mniejszą ilością wypełnianych dokumentów, zbieranych zaświadczeń i całych ton dokumentacji.
Jaka przyszłość czeka kredyty gotówkowe?
Przypadek gotówkowych kredytów pokazuje, że banki – chociaż nie rezygnują całkowicie z wyśrubowanych oczekiwań wobec klientów – są skłonne nieco przymykać oko i oferować takie produkty finansowe, które pasują do współczesnych realiów. Jeśli tendencja łagodzenia wymogów formalnych będzie się utrzymywała, jest bardzo prawdopodobne, że właśnie ten typ kredytu będzie silnym konkurentem dla pozabankowych pożyczek. Tym bardziej, że nadal mimo dużej niechęci do instytucji bankowych, to właśnie one cieszą się wciąż większym zaufaniem wśród klientów niż firmy pożyczkowe.